Πρόγραμμα eTwinning στο Σχολείο μας, 2016-2017

Το σχολείο μας για δεύτερη χρονιά συνεργάζεται με το επαγγελματικό λύκειο IIS “N. Copernico A. Carpeggiani” of Ferrara, στη Φερράρα της Β. Ιταλίας και εκπονεί προγράμματα eTwinning.
Το φετινό μας θέμα αφορά την Έμφυλη Βία (Gender-based violence), και συγκεκριμένα τη βία σε βάρος των γυναικών.
Συμμετέχει μια ομάδα 19 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου.

Προϋποθέσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα είναι:
? η καλή γνώση αγγλικών
? η προθυμία για έρευνα, συνεργασία και να συνομιλία με τους Ιταλούς μαθητές του προγράμματος.

Η επικοινωνία μας γίνεται κυρίως μέσω skype, αλλά χρησιμοποιούμε και το chatroom του eTwinning. Από την αρχή της χρονιάς κάναμε δύο skype.
α) Στο πρώτο γνωριστήκαμε οι ομάδες, είπαμε τα ονόματα και τα χόμπι μας, ανακαλύψαμε κοινούς κώδικες και γελάσαμε πολύ.

β) Στο δεύτερο skype παρουσιάσαμε τις δραστηριότητες που έκανε η κάθε ομάδα σχετικά με το θέμα της έμφυλης βίας.

Δράσεις
1. Την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017 στις 10.00-11.00 το πρωί στελέχη του ΣΚΓ Περιστερίου συναντήθηκαν με την ομάδα των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου που συμμετέχει στο πρόγραμμα συνεργασίας με το ιταλικό σχολείο της Φερράρα στην Ιταλία.
Θέμα της συνάντησης ήταν η «΄Εμφυλη βία». Οι μαθητές ενημερώθηκαν και συζήτησαν με την ομάδα των ειδικών (ψυχολόγος, κοινωνική λειτουργός, νομικός) για τη βία που υφίστανται συνήθως οι γυναίκες στις προσωπικές αλλά και επαγγελματικές τους σχέσεις. Η συνάντηση ήταν εποικοδομητική καθώς όλοι μας προβληματιστήκαμε για τις παραμέτρους του φαινομένου και τις συνέπειες στις γυναίκες-θύματα.

2. Ετοιμάσαμε ένα power point σχετικό με όσα μάθαμε από τη συνάντηση αυτή και το παρουσιάσαμε στην ιταλική ομάδα.

3. Στα τέλη Μαρτίου κάναμε το πρώτο φετινό μας chat στο eTwinning. Συμμετείχαν όλα τα παιδιά και από τις δύο ομάδες μαζί με τις καθηγήτριες που συντονίζουν το πρόγραμμα.

Η παρουσίαση του προγράμματος βρίσκεται στη διεύθυνση