Υλικά για το μάθημα των Εικαστικών

ΛΙΣΤΑ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

Α  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία υλικών στην αγορά και μπορείτε να επιλέξετε αυτά που προτιμάτε, πιο ποιοτικά ή πιο οικονομικά. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και υλικά  από την προηγούμενη σχολική χρονιά αν είναι σε καλή κατάσταση και να αντικατασταθούν όταν χρειαστεί.

• 1 μολύβι σχεδίου FABER-CASTELL  2B
  • 1 σετ μαρκαδόρους
  • 1 μπλοκ χρωματιστά χαρτόνια τύπου canson
  • 1 πλαστικό χαρτοφύλακα σχεδίου –βαλιτσάκι ζωγραφικής  (για την αποθήκευση και μεταφορά των υλικών)
  • 1 μεγάλο πακέτο μωρομάντηλα
  • 1 πλαστικό δοχείο για νερό π.χ. από γιαούρτι (όχι πλαστικό ποτηράκι μιας χρήσης)
  • 1 περιοδικό (αφαιρέστε τις ακατάλληλες φωτογραφίες)
  • Έξω από το μπλοκ ακουαρέλας και το χαρτοφύλακα να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και το τμήμα του μαθητή.
  • Είναι απαραίτητο οι μαθητές να φέρνουν τα υλικά των εικαστικών  πάντα  για να συμμετέχουν στο μάθημα και στο τέλος της ημέρας να τα παίρνουν μαζί τους στο σπίτι.
  • Τα υλικά του κάθε μαθητή είναι ατομικά και δεν επιτρέπεται να  χρησιμοποιούνται από  συμμαθητές του .
  • Όταν ξεκινάει το μάθημα οι μαθητές  πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα στην τάξη, να ετοιμάζονται γρήγορα χωρίς να σπαταλούν το πολύτιμο χρόνο του μονόωρου μαθήματος των εικαστικών και να ακούν προσεχτικά τη θεωρία και τις οδηγίες των εργασιών.
  • Κατά τη διάρκεια του μαθήματος και για την ενεργή συμμετοχή των μαθητών θα πρέπει να τηρείται η απαραίτητη ησυχία και η  συμπεριφορά να είναι πρέπουσα.
  • Στο τέλος του μαθήματος  οι μαθητές  να καθαρίζουν το θρανίο τους  με μωρομάντηλα, να τακτοποιούν όλα τα υλικά τους μέσα στο χαρτοφύλακα και  να είναι έτοιμοι για το μάθημα της επόμενης ώρας.
  • Οι παλέτες και τα πινέλα όταν χρησιμοποιούνται να καθαρίζονται στο σπίτι ώστε να μην δημιουργείται  συνωστισμός στις βρύσες κατά τη διάρκεια του διαλείμματος.
  • Οι εργασίες των μαθητών  να παραμένουν καθαρές και περιποιημένες για να βαθμολογηθούν όλες μαζί στο τέλος του τετραμήνου.

Β  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

• 1 μολύβι σχεδίου FABER-CASTELL  2B
  • 1 γόμα λευκή και 1 ξύστρα
  • 1 σετ λαδοπαστέλ (όχι κηρομπογιές)
  • 1 περιοδικό (αφαιρέστε τις ακατάλληλες φωτογραφίες)
  • Είναι απαραίτητο οι μαθητές να φέρνουν τα υλικά των εικαστικών πάντα για να συμμετέχουν στο μάθημα και στο τέλος της ημέρας να τα παίρνουν μαζί τους στο σπίτι.
  • Όταν ξεκινάει το μάθημα οι μαθητές να προσέρχονται έγκαιρα στην τάξη, να ετοιμάζονται γρήγορα χωρίς να σπαταλούν το πολύτιμο χρόνο του μονόωρου μαθήματος των εικαστικών και να ακούν προσεχτικά τη θεωρία  και τις οδηγίες των εργασιών.
  • Οι παλέτες και τα πινέλα όταν χρησιμοποιούνται να καθαρίζονται στο σπίτι ώστε να μην δημιουργείται  συνωστισμός στις βρύσες κατά τη διάρκεια του διαλείμματος .

Γ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

• 2 μολύβια σχεδίου FABER-CASTELL :  2B και 4Β
  • 1 διαβήτη και ένα χάρακα 30 cm
  • 1 γόμα λευκή και 1 ξύστρα
  • 1 σετ λαδοπαστέλ (όχι κηρομπογιές)
  • 1 περιοδικό (αφαιρέστε τις ακατάλληλες φωτογραφίες)
  • Όταν ξεκινάει το μάθημα οι μαθητές να προσέρχονται έγκαιρα στην τάξη, να ετοιμάζονται γρήγορα χωρίς να σπαταλούν το πολύτιμο χρόνο του μονόωρου μαθήματος των εικαστικών και να ακούν προσεχτικά τη θεωρία   και τις οδηγίες των εργασιών .
  • Οι παλέτες και τα πινέλα όταν χρησιμοποιούνται να καθαρίζονται στο σπίτι ώστε να μην δημιουργείται συνωστισμός στις βρύσες κατά τη διάρκεια του διαλείμματος.

Η καθηγήτρια των εικαστικών

Δουζενάκη Αναστασία