Βιέννη, 2015 – 2016

Βιέννη, το κέντρο του παροικιακού Ελληνισμού στην Ευρώπη: από την ακμή της παροικίας και τη δράση των Εθνικών Ευεργετών έως το Ρήγα Φεραίο και την Ελληνική Επανάσταση

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ουλή Βασιλική, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας

Συμμετοχή: Ρούτουλα Ευγενία, Χημικός, Διευθύντρια
Μαυροπούλη Λυδία, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Δουληγέρης Παναγιώτης, καθηγητής Μαθηματικών

Τη σχολική χρονιά 2015 ? 2016, δύο ομάδες πολλών μαθητών του Γυμνασίου μας, εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος

• Ασχοληθήκαμε με τα εξής θέματα:
  1. Σχέσεις Ελλάδας ? Αυστρίας
  2. Ελληνική εμπορική διασπορά (17ος αι.)
  3. Μετανάστευση και εγκατάσταση Ελλήνων εμπόρων στη Βιέννη
  4. Παροικιακός Ελληνισμός
    • Γεώργιος και Σίμων Σίνας (Τραπεζίτες)
    • Νικόλαος Δούμπας (Επιχειρηματίας)
    • Θεόδωρος Φον Κάραγιαν (Ιστορικός)
    • Άνθιμος Γαζής (Λόγιος, Διδάσκαλος του Γένους)
    • Νεόφυτος Δούκας (Λόγιος, Κληρικός)
    • Αδελφοί Μαρκίδες Πούλιου (Τυπογράφοι)
    • Φιλόμουσος Εταιρεία
  • Αναλύσαμε σε βάθος τη ζωή και το έργο του Ρήγα Φεραίου.
  • Γνωρίσαμε τον πολιτισμό και τις τέχνες της Αυστρίας
  • Μελετήσαμε διεξοδικά τους εξής τομείς:
    • Αρχιτεκτονική (Ότο Βάγκνερ, Άντολφ Λόος, Βιεννέζικη αρ-νουβό, το Κίνημα της Απόσχισης)
    • Ζωγραφική (Γκούσταφ Κλιμτ, Όσκαρ Κόκοσκα, Έγκεν Σίλε, Ρίχαρντ Γκερστλ)
    • Μουσική (Μότσαρτ, Μπετόβεν, Χάιντ, Σούμπερτ, Στράους, Μπραμς, Μπρούκνερ, Μάλερ)
    • Λογοτεχνία (Στέφαν Τσβάιν, Φρανκ Κάφκα, Ρόμπερτ Μούζιλ, Γιόζεφ Ροτ, Ελίας Κανέττι)
    • Ποίηση (Ράινερ Μαρία Ρίλκε, Τόμας Μπέρναρντ)
    • Ψυχανάλυση (Σίγκμουντ Φρόιντ, Βίλχεμ Ράιχ, Άννα Φρόιντ)
    • Φιλοσοφία (Ότο Βάινινγκερ, Λούντβιχ Βίτγκενστάιν, Φέλιξ Κάουφμαν)
  • Ερευνήσαμε με λεπτομέρειες πολλά αξιοθέατα, μνημεία, μουσεία και κτίρια της Βιέννης, του Σάλτσμπουργκ και της Μπρατισλάβας, πρωτεύουσας της Σλοβακίας.
  • Κάναμε έξι (6) επισκέψεις και δραστηριότητες στην Αθήνα:
    • Εικαστική έκθεση «Στοιχεία δημιουργίας πιθανών αριστουργημάτων» του Κώστα Τσόκλη, στο Μέγαρο Μουσικής
    • Κινηματογραφική ταινία περιπέτειας «Η Γέφυρα των Κατασκόπων» βραβευμένη με Όσκαρ, στον κινηματογράφο «ΑΕΛΛΩ» (Πατησίων) και Χριστουγεννιάτικη γιορτή του πολιτιστικού προγράμματος στα GOODY?S, της πλατείας Κυψέλης.
    • Θεατρική παράσταση ?Billy Elliot – The Musical? του Lee Hall στο ΠΑΛΛΑΣ (Σύνταγμα).
    • Όπερα «Μαντάμ Μπατερφλάι» του μεγάλου μουσουργού Τζάκομο Πουτσίνι, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.
    • Ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ για την Αυστρία και τη Μπρατισλάβα, στο Σχολείο μας.
    • Γεύμα με μεξικάνικη κουζίνα στο ρεστοράν «Ο ΜΕΞΙΚΑΝΟΣ», στο Γκάζι.
  • Πραγματοποιήσαμε πενταήμερο ταξίδι στη Βιέννη, το Σάλτσμπουργκ και τη Μπρατισλάβα από 31 Μαρτίου έως τις 4 Απριλίου 2016.

Στη Βιέννη επισκεφτήκαμε το Ανάκτορο ? Μουσείο Μπελβεντέρε (με έργα Κλιμτ, Κοκόσκα, Σίλε), τα Ανάκτορα Χοφμπουργκ και Σένμπρουν, την Κρατική Όπερα, τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου, την πλατεία Μαρίας Θηρεσίας, την ιστορική Συνοικία της Ελληνικής Παροικίας. Επίσης κάναμε κρουαζιέρα στο Δούναβη. Στο Σάλτσμπουργκ επισκεφτήκαμε την πλατεία Ρέζιντεντπλατς, τον Καθεδρικό Ναό, τα Ανάκτορα Μιραμπέλ, το Σπίτι ? Μουσείο όπου έζησε ο Μότσαρτ. Στη Μπρατισλάβα, πρωτεύουσα της Σλοβακίας, επισκεφτήκαμε το Μεσαιωνικό Κάστρο, τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Μαρτίνου, την Παλιά Πόλη, το Δημαρχείο, την Όπερα, τη Φουτουριστική Γέφυρα Νόβυ Μοστ πάνω στο Δούναβη.

• Διοργανώσαμε έκθεση ζωγραφικής από 1 έως 31 Μαΐου 2016 στο Σχολείο μας με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών, εμπνευσμένες από έργα αυστριακών ζωγράφων, καθώς επίσης και έκθεση φωτογραφίας.
  • Παρουσιάσαμε βίντεο με όλες τις δραστηριότητες και τις επισκέψεις της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος στη Σχολική κοινότητα.