Erasmus+

Το σχολείο μας μετά από την έγκριση της αίτησης που είχε υποβάλει, συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA2 με τίτλο «Digital Update on the Arts and Creativity in Education». Στο πρόγραμμα συμμετέχουν, επίσης, σχολεία από τις εξής χώρες:

• Jana Eglisa Preilu Valsts gimnazija στη Λετονία (Preili)
  • Agrupamento de escolas Carolina Micha?lis στην Πορτογαλία (Porto)
  • Ies Isidro de Arcenegui y Carmona στην Ισπανία (Marchena)
  • Utaj?rven lukio στη Φιλανδία (Utaj?rvi)
  • Istituto Statale d’Istruzione Superiore “Bonaldo Stringher” στην Ιταλία (Udine)

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η καλλιέργεια «εγκάρσιων» δεξιοτήτων που θεωρούνται απαραίτητες για τους πολίτες του 21ου αι (ομαδικότητα, συνεργασία, φαντασία και δημιουργικότητα, επικοινωνιακές δεξιότητες, επίλυση προβλημάτων, λήψη πρωτοβουλιών, παρουσίαση εργασιών μπροστά σε κοινό κ.λπ.), καθώς και η επαφή με σύγχρονες ψηφιακές εφαρμογές και Web2 εργαλεία.
  • Η εξάσκηση της Αγγλικής γλώσσας ως κύριο μέσο συνεννόησης.
  • Η επαφή των μαθητών με συνομήλικους μαθητές αντίστοιχων γυμνασίων των χωρών της Ευρώπης.
  • Η ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον τρόπο ζωής σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, τα εκπαιδευτικά συστήματα και τον τρόπο διδασκαλίας σε άλλα ευρωπαϊκά σχολεία, να κάνουν τις συγκρίσεις τους να εκφράσουν τις αντιθέσεις τους, να συζητήσουν τα προβλήματά τους και τις ανησυχίες τους με τους μαθητές άλλων χωρών και μ? αυτόν τον τρόπο να δημιουργηθεί ένας διαπολιτισμικός σύνδεσμος μεταξύ των μαθητών, σε προσωπικό επίπεδο, αλλά και μεταξύ των σχολείων, σε εκπαιδευτικό επίπεδο.
  • Η παραμονή των μαθητών του σχολείου μας σε Ευρωπαϊκές πόλεις με μεγάλη ιστορία και οι επισκέψεις τους σε διάφορα αξιοθέατα με σημαίνοντα εκπαιδευτικό και πολιτιστικό χαρακτήρα, θα τους δώσει την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Ευρωπαϊκό πολιτισμό, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, αλλά κυρίως να βιώσουν την έννοια του Ευρωπαίου πολίτη.

Τρόπος υλοποίησης του προγράμματος

• Στη διάρκεια των δύο σχολικών ετών που εξελίσσεται το Πρόγραμμα πραγματοποιούνται συναντήσεις όλων των ομάδων σε τρεις μόνο από τις έξι χώρες που συνεργάζονται για το Πρόγραμμα. Συγκεκριμένα, το πρώτο ταξίδι θα πραγματοποιηθεί στο Utajarvi (Φιλανδία), Ιανουάριος 2018, το δεύτερο στη Marchena (Ισπανία), Απρίλιος 2018, και το τρίτο στο Πόρτο (Πορτογαλία), Φεβρουάριος 2019.
  • Σε κάθε ταξίδι θα συμμετέχουν 4 από τους μαθητές που θα λάβουν μέρος στο πρόγραμμα και θα είναι διαφορετικοί σε κάθε ταξίδι εκτός εάν δεν υπάρχει συμμετοχή.
  • Η συμμετοχή στα ταξίδια δεν είναι υποχρεωτική.
  • Οι μαθητές που θα ταξιδέψουν θα φιλοξενηθούν σε οικογένειες μαθητών του συνεργαζόμενου σχολείου.
  • Η επικοινωνία των μαθητών όλων των ομάδων θα συντελείται σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος με e-mails, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας του eTwinning, αλλά και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.
  • Η συμμετοχή στα ταξίδια είναι επιδοτούμενη. Σε ακριβούς προορισμούς, όπως η Φιλανδία, υπάρχει το ενδεχόμενο μικρής οικονομικής επιβάρυνσης των μαθητών που θα ταξιδέψουν.
  • Η ομάδα των μαθητών που θα εργαστούν για το πρόγραμμα δεν θα υπερβαίνει τους 22 μαθητές. Είναι προφανές ότι μόνο 12 από αυτούς θα μπορέσουν να ταξιδέψουν. Αν η διάθεση συμμετοχής υπερβαίνει τον προβλεπόμενο αριθμό, η επιλογή θα γίνει με κλήρωση, αφού πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις.
  • Απαραίτητες προϋποθέσεις είναι:
  1. η καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας (θα συνεκτιμηθεί η απόκτηση πτυχίου στα αγγλικά),
  2. η διάθεση των μαθητών να αφιερώσουν προσωπικό χρόνο για τις προγραμματισμένες συναντήσεις της ομάδας, να είναι συνεπείς και να φέρουν σε πέρας τις εργασίες που θα αναλάβουν.

Δείτε την 1η συνάντηση εδώ