Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2016-2017

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2016-2017 12ο Γυμνάσιο Περιστερίου

«Σκέφτομαι και δρω για το σχολείο μου: ανακυκλώνω, φροντίζω, καλλιεργώ»»
Το φετινό μας πρόγραμμα εστιάζει στην ανακύκλωση, τη φροντίδα της σχολικής αυλής και την καλλιέργεια του λαχανόκηπού μας.
? Δραστηριότητες της φετινής χρονιάς
1. Συνεχίσαμε την ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου, μπαταρίας αλλά και τηγανέλαιου.

2. Δημιουργήσαμε για τέταρτη χρονιά ένα λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου
? Καλλιεργήσαμε εποχιακά λαχανικά (μπρόκολα, μαρούλια, πατάτες, αρακά, ραπανάκια, σπανάκια, κρεμμύδια, μαϊντανό κ.λ.π.)
? Σκάψαμε, φυτέψαμε, ξεχορταριάσαμε, κατασκευάσαμε τα δικά μας οικολογικά εντομοαπωθητικά
? Μοιραστήκαμε την παραγωγή, φτιάξαμε σπανακόπιτες και τυρόπιτες στο σχολείο (μαζέψαμε σπανάκι, κρεμμυδάκια, άνηθο από τον κήπο μας, ανοίξαμε φύλλο, ετοιμάσαμε τη γέμιση και ψήσαμε τις πίτες στο κυλικείο του σχολείου)

3. Ξεχορταριάσαμε το βοτανόκηπο με τα αρωματικά φυτά και τα βότανα (λεβάντα, δενδρολίβανο, φασκόμηλο, αρμπαρόριζα, λουΐζα, θυμάρι, μελισσόχορτο κ.λ.π.), αλλά και τα παρτέρια του σχολείου μας.

4. Βάψαμε και ζωγραφίσαμε τα παγκάκια της αυλής
? Πρώτα τα βάψαμε σε έντονα χρώματα και μετά τα ζωγραφίσαμε με λουλούδια, καραμέλες, μονόκερους και τοπία.
5. Ζωγραφίσαμε έναν εξωτερικό τοίχο του σχολείου μας, σβήσαμε συνθήματα και βανδαλισμούς.

6. Καθαρίσαμε συχνά την αυλή του σχολείου μας
? Μαζέψαμε τα σκουπίδια και χωρίσαμε τα ανακυκλώσιμα
? Τα τενεκεδάκια αλουμινίου πηγαίνουν σε ξεχωριστό κάδο

? Δράσεις χειροτεχνίας
Οργανώσαμε τρία εργαστήρια χειροτεχνίας σε συνεχόμενα πρωινά Σαββάτου
2. Στολίσαμε τις λαμπάδες για το Πάσχα

3. Κατασκευάσαμε μολυβοθήκες από ανακυκλώσιμα υλικά

4. Κάναμε παρασκευάσαμε σαπούνια από τηγανέλαια που έφεραν τα παιδιά από το σπίτι

5. Οργανώσαμε μπαζάρ και πουλήσαμε τα έργα μας σε καθηγητές και γονείς με μεγάλη επιτυχία

Μολυβοθήκες και σαπούνια από τα εργαστήριά μας έγιναν αναμνηστικά δωράκια για τους μαθητές από δύο σχολεία του Έβρου, που επισκέφτηκαν το σχολείο μας στο Πρόγραμμα Φιλοξενίας της Βουλής.

? Δράσεις εθελοντισμού
1. Βγήκαμε με σακούλες και γάντια στη γειτονιά. Καθαρίσαμε τα σκουπίδια και μαζέψαμε κουτάκια αλουμινίου από το παρκάκι δίπλα στο σχολείο μας

2. Συμμετείχαμε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανακύκλωσης και συγκεντρώσαμε μεγάλες σακούλες σκουπιδιών με πλαστικά μπουκάλια, γυάλινα μπουκάλια και τενεκεδάκια αλουμινίου.
? Επισκέψεις ? εκδρομές
1. Επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Σικυωνιών και παρακολουθήσαμε το εξαιρετικό πρόγραμμα «Οι θησαυροί του δάσους της Βελίνας»

2 Πραγματοποιήσαμε τετραήμερη εκδρομή στο Βόλο και το Πήλιο.

? Παρουσίαση του προγράμματος
1. Παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας στις 29 Μαΐου στην εκδήλωση για την παρουσίαση όλων των προγραμμάτων της Γ Αθήνας, στο 13ο Γυμνάσιο Περιστερίου.
2. Στις 30 Μαΐου 2017 παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι περιβαλλοντικής ομάδας
Κατιρτζή Κωνσταντίνα
Γερεντές Νικόλαος
Το βίντεο βρίσκεται στη διεύθυνση