Ρώμη, 2012 – 2013

« Σχέση και αλληλεπίδραση Ελληνικού και Ρωμαϊκού Πολιτισμού σε Ελλάδα και Ιταλία: από το Ηρώδειο στο Κολοσσαίο»

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ουλή Βασιλική, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Συμμετοχή: Μαυροπούλη Λυδία, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Δουληγέρης Παναγιώτης, καθηγητής Μαθηματικών

Τη σχολική χρονιά 2012 ? 2013, μια ομάδα 30 μαθητών του Γυμνασίου μας, εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Στα πλαίσια ατού του προγράμματος:

• Μελετήσαμε σε βάθος τους εξής τομείς που αφορούν στην Ιταλία.
    • Την ιστορία του Ρωμαϊκού Πολιτισμού σε σχέση με τον Αρχαιοελληνικό.
    • Τη Ζωγραφική και Γλυπτική.
    • Τη Λογοτεχνία και Ποίηση του Δάντη και του Πετράρχη.
    • Το θέατρο του Κάρλο Γκολντόνι.
    • Τη Μουσική του Τζουζέπε Βέρντι.
    • Την Αρχιτεκτονική του Ντονάτο Μπραμάντε.
    • Τους Αρχαιολογικούς Χώρους στην Αθήνα. Αγορά της Αρχαίας Αθήνας και Ρωμαϊκή Αγορά.
    • Τα αξιοθέατα της Ρώμης, της Πομπηίας και της Νάπολης στην Ιταλία.
  • Αναλύσαμε διεξοδικά τη ζωή και τα έργα των Ιταλών ζωγράφων: Μιχαήλ Αγγέλου, Ραφαήλ, Κορέτζιο, Κανόβα, Μπερνίνι, Καραβάτζιο.
  • Πραγματοποιήσαμε 7 εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Αθήνα:
    Συλλογή με αρχαιοελληνικά και ρωμαϊκά εκθέματα στο Μουσείο Μπενάκη (Κολωνάκι). Μνημεία της Αγοράς της Αρχαίας Αθήνας (Θησείο). Μνημεία της Ρωμαϊκής αγοράς (Μοναστηράκι). Κινηματογραφική ταινία «Ο Αστερίξ και ο Οβελίξ στη Βρετανία» στον πολυχώρο ?The Mall? (Νερατζιώτισσα). Έκθεση ζωγραφικής «Νικόλαος Γύζης, ο μεγάλος ζωγράφος» στο Ίδρυμα Θεοχαράκη (Κολωνάκι).
    Βραδιά γαστρονομίας στο ιταλικό ρεστοράν ?LA PASTERIA? (Μπουρνάζι). Θεατρική παράσταση «Υπηρέτης δύο αφεντικών» του Κάρλο Γκολντόνι στο θέατρο Μουσούρη (Πλ. Καρύτση).
  • Πραγματοποιήσαμε εξαήμερο ταξίδι σε Ρώμη, Πομπηία και Νάπολη από 9 έως 14-3-2013, όπου επισκεφτήκαμε ανάμεσα σε πολλά μουσεία, μνημεία και αξιοθέατα και τα εξής: Βατικανό, Βασιλική του Αγίου Πέτρου, Κολοσσαίο, Καπιτώλιο, Πάνθεον, Βίλλα Μποργκέζε, Σάντα Μαρία ντελ Πόπολο στη Ρώμη. Βίλλα ντ? Εστε και Κήποι στο Τίβολι. Ναός του Απόλλωνα, Αρχαία Αγορά, Έπαυλη των Βέττι, Θέρμες, Θέατρο στις Ανασκαφές της Πομπηίας. Εκκλησία Σαν Φραντσέσκο ντι Πάολα, Παλάτσο Ρεάλε, Πιάτσα ντελ Πλεμπισίτο, θέατρο Σαν Κάρλο, Καστέλ Νουόβο στη Νάπολη.
  • Διοργανώσαμε έκθεση στο Γυμνάσιό μας, με κολάζ, αφίσες, καλλιτεχνικές δημιουργίες και έργα ζωγραφικής μαθητών, που εμπνεύστηκαν από τα διάφορα κινήματα της Ιταλικής Ζωγραφικής, όλο το Μάιο.
  • Παρουσιάσαμε σε powerpoint το πολιτιστικό πρόγραμμα σε μαθητές, καθηγητές και εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 12ου Γυμνασίου Περιστερίου.