Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2015-2016

«Ανακυκλώνοντας και καλλιεργώντας στο σχολείο μας»
Για δέκατη συνεχή χρονιά η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας συνεχίζει να είναι ενεργή και να δραστηριοποιείται με βασικό στόχο, το σεβασμό προς το περιβάλλον. Το πρόγραμμα παραδοσιακά απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου σε μια προσπάθεια να έχουμε μια ομοιογενή και πιο λειτουργική ομάδα. Στη μακρόχρονη πορεία μας ασχοληθήκαμε με διάφορα περιβαλλοντικά ζητήματα, όπως η ρύπανση του νερού, η κλιματική αλλαγή, η ανακύκλωση κλπ. Τα τελευταία όμως χρόνια προσανατολίζουμε τις δράσεις μας κυρίως στη σχολική αυλή και στο λαχανόκηπό μας.

? Το φετινό μας πρόγραμμα περιλαμβάνει:
? φύτεμα και φροντίδα του βοτανόκηπου και των παρτεριών,
? δημιουργία για τρίτη χρονιά του σχολικού λαχανόκηπου,

? ανακύκλωση μέσα στο σχολείο,
? ζωγραφική/γκραφίτι στους σχολικούς τοίχους και τα παγκάκια,
? εργαστήρια λαμπάδων και χειροτεχνίας με ανακυκλώσιμα υλικά,

? παρασκευή σαπουνιών από σπιτικά τηγανέλαια,
? παρασκευή σπανακόπιτας με λαχανικά δικής μας παραγωγής,
? μπαζάρ,
? επισκέψεις/εκδρομές.

? Στόχοι του φετινού μας προγράμματος
Οι μαθητές της ομάδας μας:
? Να συνειδητοποιήσουν ότι η αυλή του σχολείου ανήκει σε όλους μας και είναι ευθύνη δική μας να τη διατηρούμε καθαρή και να την προστατεύουμε από βεβηλώσεις και καταστροφές.
? Να μάθουν να δουλεύουν ομαδικά
? Να μάθουν πώς φυτεύουμε και φροντίζουμε ένα λαχανόκηπο

? Να πιάσουν με τα χέρια τους χώμα και να χαρούν την επαφή με τη φύση
? Να βάλουν τα λαχανικά στην καθημερινή τους διατροφή
? Να αναπτύξουν δεξιότητες: ζωγραφική, κατασκευές, χειροτεχνίες, μαγειρική
? Να αξιοποιήσουν ανακυκλώσιμα υλικά κατασκευάζοντας βραχιόλια από τενεκεδάκια αλουμινίου, μολυβοθήκες από λευκοσίδηρο κ.λ.π.
? Να μάθουν να κατασκευάζουν σαπούνια ανακυκλώνοντας τηγανέλαια

? Δραστηριότητες της φετινής χρονιάς
1. Συνεχίσαμε την ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου, μπαταρίας αλλά και τηγανέλαιου.

2. Δημιουργήσαμε για δεύτερη χρονιά ένα λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου
? Αποφασίσαμε να καλλιεργήσουμε εποχιακά λαχανικά (μπρόκολα, μαρούλια, πατάτες, αρακά, ραπανάκια, σπανάκια, κρεμμύδια, μαϊντανό κ.λ.π.)

? Σκάψαμε, φυτέψαμε, ξεχορταριάσαμε, κατασκευάσαμε τα δικά μας οικολογικά εντομοαπωθητικά
? Μοιραστήκαμε την παραγωγή, φτιάξαμε σπανακόπιτες και τυρόπιτες στο σχολείο (μαζέψαμε σπανάκι, κρεμμυδάκια, άνηθο από τον κήπο μας, ανοίξαμε φύλλο, ετοιμάσαμε τη γέμιση και ψήσαμε τις πίτες στο κυλικείο του σχολείου)

3. α) Φροντίσαμε το βοτανόκηπο με τα αρωματικά φυτά και τα βότανα (λεβάντα, δενδρολίβανο, φασκόμηλο, αρμπαρόριζα, λουΐζα, θυμάρι, μελισσόχορτο κ.λ.π.), αλλά και τα παρτέρια μας.
β) Φιλοτεχνήσαμε πινακίδες για τον βοτανόκηπο και τον λαχανόκηπό μας.

4. Βάψαμε και ζωγραφίσαμε τα παγκάκια της αυλής
? Πρώτα τα βάψαμε σε έντονα χρώματα και μετά τα ζωγραφίσαμε με λουλούδια και καράβια

Δράσεις καθαριότητας και φροντίδας του σχολείου
1. Καθαρίσαμε συχνά την αυλή του σχολείου μας
? Μαζέψαμε τα σκουπίδια και χωρίσαμε τα ανακυκλώσιμα
? Τα τενεκεδάκια αλουμινίου πηγαίνουν σε ξεχωριστό κάδο και μας προμηθεύουν την πρώτη ύλη για τα βραχιόλια μας

2. Ζωγραφίσαμε, σβήσαμε συνθήματα και βανδαλισμούς
? Βάψαμε τους τοίχους αλλά και τα παγκάκια

3. Φροντίσαμε τα παρτέρια
? Ξεχορταριάσαμε, φτιάξαμε τα αυλάκια, ποτίσαμε

Δράσεις χειροτεχνίας
1. Οργανώσαμε τρία εργαστήρια χειροτεχνίας σε συνεχόμενα πρωινά Σαββάτου
2. Στολίσαμε τις λαμπάδες για το Πάσχα
3. Κατασκευάσαμε βραχιόλια από ανακυκλώσιμα υλικά

4. Κάναμε παρασκευάσαμε σαπούνια από τηγανέλαια που έφεραν τα παιδιά από το σπίτι
5. Οργανώσαμε μπαζάρ και πουλήσαμε τα έργα μας σε καθηγητές και γονείς με μεγάλη επιτυχία

Δράσεις εθελοντισμού
1. Μαζέψαμε κουτάκια αλουμινίου από το παρκάκι δίπλα στο σχολείο μας
2. Συμμετείχαμε στη δράση ανταποδοτικής ανακύκλωσης
Επισκέψεις ? εκδρομές
1. Επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Ελευσίνας και παρακολουθήσαμε το εξαιρετικό πρόγραμμα «Παράκτια Ελευσίνα: μια γειτονιά του Σαρωνικού»

2. Συμμετείχαμε στη γιορτή ανακύκλωσης που οργανώθηκε από την εταιρεία Lidl

3. Ενημερωθήκαμε για τη σωστή ανακύκλωση και τη διαχείριση απορριμμάτων από την εταιρεία ανακύκλωσης που επισκέφτηκε το σχολείο μας
4. Πραγματοποιήσαμε τετραήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη
? Παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας στις 11 Μαΐου 2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας

Η υλοποίηση των δράσεων ολοκληρώθηκε με επιτυχία χάρη στη βοήθεια συγκεκριμένων προσώπων και φορέων που θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε:
? Τη διεύθυνση του σχολείου, που μας εμπιστεύτηκε και μας στήριξε σε κάθε δράση μας. Τα παρτέρια μας απέκτησαν καινούρια μορφή χάρι στο πείσμα και την επιμονή της!

? Το Δήμο Περιστερίου που μας παραχώρησε τους θάμνους αλλά και τους κηπουρούς που δημιούργησαν στρογγυλούς σχηματισμούς και φράχτες με φυτά.
? Το σύλλογο των καθηγητών του σχολείου, που μας στήριξε ως συνήθως στο ετήσιο μπαζάρ της ομάδας μας. Φέτος μάλιστα υπήρξε και προσωπική συμμετοχή στα εργαστήρια!

Υπεύθυνοι περιβαλλοντικής ομάδας
Κατιρτζή Κωνσταντίνα
Γερεντές Νικόλαος
Το βίντεο της δράσης μας