Το 12ο Γυμνάσιο στο Science Festival

Στις 27 Απριλίου 2018 μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Science festival στην Τεχνόπολη του δήμου Αθηναίων. Αφορμή για την επίσκεψη ήταν η παρουσία εκεί του ιταλικού σχολείου IIS “N. Copernico A. Carpeggiani” of Ferrara, με το οποίο συνεργαζόμαστε τα τελευταία δύο χρόνια στα πλαίσια του e-Twinning. Οι Ιταλοί μαθητές ασχολούνται χρόνια με τη ρομποτική και συμμετείχαν στο φεστιβάλ για να παρουσιάσουν το ρομπότ που είχαν κατασκευάσει.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν την παρουσίαση της ιταλικής ομάδας, περιηγήθηκαν στην έκθεση, είδαν πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα, ενημερώθηκαν για το πείραμα στο Cern μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση, μπήκαν στο Escape Room, έπαιξαν στην παιδική χαρά.

Είχαν επίσης την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα με την ιταλική ομάδα στη βραδινή βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας.

Κατά την παραμονή τους στην πόλη επισκέφτηκαν το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο, ξεναγήθηκαν στην Ακρόπολη και το αντίστοιχο μουσείο, γνώρισαν την ελληνική κουζίνα και πέρασαν στιγμές χαλάρωσης στο Φλοίσβο δίπλα στη θάλασσα.