Η 1η Διεθνική συνάντηση Μάθησης, Διδασκαλίας και Κατάρτισης του προγράμματος Erasmus

Στις 22 – 28 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η 1η Διεθνική συνάντηση Μάθησης, Διδασκαλίας και Κατάρτισης του νέου ευρωπαϊκού προγράμματος, που υλοποιείται στο σχολείο μας. Τη συνάντηση φιλοξένησε το γερμανικό σχολείο, “Friedrich List Gymnasium”, στο Reutlingen, το οποίο ετοίμασε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων και ξεναγήσεων διάρκειας πέντε ημερών. Πέντε μαθητές και δύο καθηγητές  από τα εταιρικά σχολεία είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα και να προβληματιστούν πάνω στο φαινόμενο της λειψυδρίας, να λειτουργήσουν συνεργατικά, να ενημερωθούν για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, να γνωρίσουν πλευρές της κουλτούρας του τόπου. Ειδικότερα,  οι μαθήτριές μας, που φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες, έζησαν από κοντά την καθημερινότητα των μαθητών που τους φιλοξενούσαν, γέμισαν εικόνες και πολύτιμες εμπειρίες.
Η επόμενη Διεθνική Συνάντηση θα γίνει στα μέσα Μαρτίου 2024 στο Σαλέρνο της Ιταλίας.