Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τρίπολη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, 21 Μαρτίου,   στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της ελληνικής επανάστασης, εκπαιδευτική εκδρομή στον εμβληματικό ιστορικό τόπο της Τρίπολης. Η “Τριπολιτσά” αποτέλεσε το επίκεντρο στρατιωτικών και πολιτικών γεγονότων, που χάραξαν τον δρόμο της εθνικής ανεξαρτησίας και η  σύγχρονη Τρίπολη διατηρεί ζωντανή τη σύνδεση με το ιστορικό παρελθόν της, όπως είχαμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε με την επίσκεψή μας, στο Πολεμικό Μουσείο. Η συλλογή του Μουσείου ξεδιπλώνει ένα πανόραμα της Ελληνικής ιστορίας από την επανάσταση του 1821, έως και την απελευθέρωση της Ελλάδας από τα στρατεύματα κατοχής το 1944.

Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε  αφανείς τοπικούς  αγωνιστές και αγωνίστριες της  Επανάστασης, να παρατηρήσουμε τα όπλα, τις στολές και τα προσωπικά τους είδη, να θαυμάσουμε τις λιθογραφίες του Πέτερ Φον Ες με τους ήρωες του 1821, να εντυπωσιαστούμε από  πλούσιο φωτογραφικό υλικό της νεότερης  πολεμικής ιστορίας. Πάνω απ΄ όλα, συγκινηθήκαμε βλέποντας το σημαντικότερο έκθεμα του Μουσείου,  το νεκρικό προσωπείο του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.

Επόμενος σταθμός μας ήταν το “Σπήλαιο Κάψια”  στη Μαντίνεια. Η περιήγηση στο Σπήλαιο και τις καταβόθρες της περιοχής υποστηρίχτηκε από ολοκληρωμένη ξενάγηση, που μας  προμήθευσε με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ώστε μαθητές και εκπαιδευτικοί εκτιμήσαμε αυτόν  τον σπηλαιολογικό και ιστορικό θησαυρό  και κατανοήσαμε  την αξία του. Το σπήλαιο φέρει ίχνη ζωής,  που τοποθετούνται στους  ύστερους ελληνικούς χρόνους, τον 4ο & 5ο μ.Χ αιώνα,  και εξάπτει τη φαντασία του επισκέπτη με τους σπάνιους χρωματισμούς   και σχηματισμούς του λιθωματικού υλικού, προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα φυσικής τέχνης.

Στη συνέχεια,  περιηγηθήκαμε στην πόλη και προλάβαμε να θαυμάσουμε  ένα από τα παλαιότερα και πιο ιστορικά καφενεία της Ελλάδας, το «Μεγάλο Καφενείο»,   από το οποίο παρέλασαν  σπουδαίες προσωπικότητες της ελληνικής ιστορίας, όπως αγωνιστές του ’21 και αργότερα ο Νίκος Καζαντζάκης,  ο Αιμίλιος Βεάκης και άλλοι.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τη συνεργασία τους.