ΟΜΙΛΟΣ «ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΩ»

Ο όμιλός μας δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2022. Συμμετείχαν μαθητές από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου. Οι συναντήσεις μας ήταν δίωρες και πραγματοποιούνταν κάθε Παρασκευή μετά τη λήξη των μαθημάτων στον χώρο του σχολείου.
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Οι δραστηριότητες που υλοποιήσαμε ανταποκρίνονται πλήρως στον τίτλο του ομίλου μας καθώς στόχοι μας ήταν η καλλιέργεια της δημιουργικότητας των μαθητών μας και η αίσθηση της προσφοράς σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες.
Συγκεκριμένα ασχοληθήκαμε με κατασκευές και χειροτεχνίες με αφορμή την εορταστική επικαιρότητα, όπως την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, τα Χριστούγεννα, την γιορτή των Τριών Ιεραρχών, την γιορτή του Αγίου Αντωνίου, την επέτειο της 25ης Μαρτίου, το Πάσχα και τη τελετή λήξης της σχολικής χρονιάς.
Πώς εργαστήκαμε
Η ομάδα μας συγκέντρωσε υλικά και έκανε την ταξινόμηση τους, πρότεινε ιδέες για ποικίλες δημιουργίες και ανακάλυψε τρόπους και τεχνικές εργασίας. Συγκεκριμένα κατασκευάσαμε:
• Χριστουγεννιάτικα στολίδια, φάτνη, ζωάκια, αγγελάκια
• Εικόνες, σημαιάκια,
• Κορνίζες,
• Μάσκες,
• Λουλούδια,
• Φιγούρες
• Φωλιές,
• Κοχύλια μενταγιόν και μπρελόκ
ΣΤΟΧΟΙ
Το πρόγραμμα μας είχε στόχο να αναπτύξουν οι μαθητές μια υγιή σχέση μεταξύ τους με σεβασμό, φιλία, ανεκτικότητα, αλληλεγγύη. Να αισθανθούν πιο άνετα στο χώρο του σχολείου και να εκφρασθούν δημιουργικά, να συνεργασθούν και να συνυπάρχουν αρμονικά και ως αποτέλεσμα να παράγουν μικρά έργα τέχνης. Να καλλιεργήσουν τη δημιουργικότητα, τη φαντασία τους, αλλά και την επιδεξιότητα στα χέρια. Ως αποτέλεσμα, οι μαθητές του ομίλου είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν και να αισθανθούν βιωματικά τη χαρά της κάθε σχολικής γιορτής μέσω των κατασκευών τους.
ΔΡΑΣΕΙΣ
• Επισκέψεις: Η Ομάδα μας επισκέφθηκε δύο φορές το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο Αιγάλεω όπου συμμετείχαμε σε δράσεις και κατασκευές με τα παιδιά του σχολείου και προσφέραμε με χαρά τις δικές μας δημιουργίες σε μαθητές και καθηγητές
• Μπαζάρ
• Εκθέσεις

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.
Η Ομάδα έφτιαξε έντυπο φωτογραφικό υλικό, αφίσες και παρουσίασε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο τα καλλιτεχνήματα της, επίσης διέθεσε σε καθηγητές, μαθητές και γονείς τα επιτεύγματα της και πρόσφερε χαρά μέσα από τη δράση της.

Το συμπέρασμα όλων των μελών της ομάδας είναι πως τους δόθηκε η ευκαιρία να αξιοποιήσουν με ενθουσιασμό τις ικανότητες τους και να δεθούν μεταξύ τους καθώς πως δεν θα ξεχάσουν αυτή τη δημιουργική διαδικασία.