Μέρα ανεμελιάς και διασκέδασης…

Μια κεφάτη και ελεύθερη μέρα σήμερα.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες, ντυμένοι με πρωτότυπες και εμπνευσμένες στολές προκάλεσαν την περιέργεια και τη φαντασία μας. Είδαμε εντυπωσιακά και φανταχτερά κοστούμια, γελάσαμε, τραγουδήσαμε και χορέψαμε,

ενώ δεν έλειψε και φέτος η παραδοσιακή έκθεση χειροτεχνίας των παιδιών, εμπνευσμένη από τις Απόκριες, με χαρταετούς, μάσκες και …κρυμμένα ποιήματα,  που διοργάνωσε  ο Θεολόγος του σχολείου μας, Κος Σπυράτος.

Η αποκριάτικη γιορτή ήταν πραγματικά μια ημέρα που έδωσε στους μαθητές μας την ευκαιρία  να εκφράσουν τη δημιουργικότητα, τη φαντασία και το χιούμορ τους, αφήνοντας πίσω τους τη ρουτίνα και τις ανησυχίες της καθημερινότητας και να δημιουργήσουν αναμνήσεις, που θα τους συνοδεύουν για χρόνια. Και του χρόνου!