Βαρκελώνη, 2009 – 2010

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

« Αρωμα Ελλάδας στην Ισπανία»

Α) Από την αρχαία ελληνική αποικία-πόλη με το όνομα ΕΜΠΟΡΙΟΝ ( σήμερα EMPURIES ) στον Ελ Γκρέκο.
Β) Τέχνη: από το Μπαρόκ στο Μοντερνισμό.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ουλή Βασιλική, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας

Συμμετοχή: Μαυροπούλη Λυδία, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Πουλιάσης Αντώνιος, καθηγητής Φυσικής

• Τη σχολική χρονιά 2009-2010, δύο ομάδες από πολλούς μαθητές του γυμνασίου μας, εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος

• Μελετήσαμε σε βάθος τους εξής τομείς που αφορούν στην Ισπανία:
  • τη Ζωγραφική και Γλυπτική του Μοντερνισμού
  • την Αρχιτεκτονική του Γκαουντί της περιόδου Αρ Νουβό
  • την Λογοτεχνία του Θερβάντες
  • την ποίηση του Λόρκα
  • τον Ελληνικό Αρχαιολογικό χώρο Εμπόριον- Εμπούριες στην Καταλονία.
  • Αναλύσαμε διεξοδικά τη ζωή και τα έργα των ζωγράφων της Ισπανικής Αναγέννησης ( Ελ Γκρέκο),της περιόδου του Μπαρόκ ( Βελάσκεθ ), της περιόδου του Ροκοκό και του Ρομαντισμού ( Γκόγια ), του κινήματος του Κυβισμού ( Πικάσο ), του κινήματος του Υπερεαλισμού ( Νταλί, Μιρό ).
  • Κάναμε 8 εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Αθήνα σε εκθέσεις ζωγραφικής, γλυπτικής, χαρακτικής και φωτογραφίας στα εξής μέρη: Ισπανικό Ινστιτούτο Θερβάντες, Εθνική Πινακοθήκη, Γκαλερί Γκαγκόζιαν, Μουσείο Ηρακλειδών, Ελληνικός Κόσμος του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, παρακολουθήσαμε την κινηματογραφική ταινία « Ελ Γκρέκο» τη θεατρική παράσταση « Μαγειρικοί Μονόλογοι» και περάσαμε μια βραδιά γαστρονομίας στο ισπανικό ρεστωράν « Μπαρτσελονέτα» στην Κηφισιά.
  • Πραγματοποιήσαμε πενταήμερο ταξίδι στη Βαρκελώνη από 19 έως 23-3-2010,όπου επισκεφθήκαμε το Μουσείο Πικάσο, το Ιδρυμα Χοάν Μιρό,το Θέατρο-Μουσείο Νταλί στο Φιγκέρες,το Σπίτι- Μουσείο Νταλί στο Καδακές, τον Αρχαιολογικό Χώρο ΕΜΠΟΡΙΟΝ ( EMPURIES) της Καταλονίας ανάμεσα σε άλλα μουσεία, μνημεία και αξιοθέατα.
  • Διοργανώσαμε έκθεση από 1 έως 31-5-2010 με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών, εμπνευσμένες από το κίνημα του Μοντερνισμού.
  • Παρουσιάσαμε το πρόγραμμα σε Power Point στις 10-5-2010 σε εκδήλωση του Γυμνασίου μας, παρουσία μαθητών,καθηγητών,γονέων, σχολικού συμβούλου και εκπροσώπων του Δήμου Περιστερίου.