Κύπρος, 2016 – 2017

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Κύπρος: Σταυροδρόμι Λαών και Πολιτισμών»

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ουλή Βασιλική, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας

Συμμετοχή: Ρούτουλα Ευγενία, Χημικός, Διευθύντρια

Δουληγέρης Παναγιώτης, καθηγητής Μαθηματικών

Τη σχολική χρονιά 2016 ? 2017, δύο ομάδες πολλών μαθητών του Γυμνασίου μας. Εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος

• Ασχοληθήκαμε με τα εξής θέματα:
  1. Σχέσεις Ελλάδας ? Κύπρου
  2. Βυζαντινή περίοδος στην Κύπρο 325 μ.Χ. ? 1141 μ.Χ.
  3. Αγγλοκρατία 1878 ? 1960
  4. Κυπριακή δημοκρατία 1960 έως σήμερα
  5. Τουρκική εισβολή 20 Ιουλίου 1974
  6. Σύγχρονη Κύπρος 1974 ? 2016
  • Αναλύσαμε σε βάθος τη ζωή και το έργο του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, πρώτου Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
  • Γνωρίσαμε τον πολιτισμό και τις τέχνες της Κύπρου
  • Μελετήσαμε διεξοδικά τους εξής τομείς:
    • Αρχιτεκτονική (Φώτης Κολακίδης, Νεοπτόλεμος Μιχαηλίδης)
    • Ζωγραφική (Στέλιος Βότσης, Γιώργος Τορναρίτης, Αδαμάντιος Διαμαντής)
    • Γλυπτική (Μαρία Κυπριανού, Κώστας Αβερκίου)
    • Λογοτεχνία (Λουκάς Ακρίτας, Φρίξος Μιχαηλίδης)
    • Ιστορικοί συγγραφείς (Αχιλλέας Λυμπουρίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος)
  • Ερευνήσαμε με λεπτομέρειες πολλά αξιοθέατα, μνημεία, μουσεία και κτίρια της Κύπρου:
    • Κίτιον: αρχαία πόλη – βασίλειο του 13ου αι. π.Χ.
    • Αμαθούντα: ερείπια, ναοί, τείχη, από την αρχαιότητα
    • Κολόσσι: Μεσαιωνικός Πύργος των Ιωαννιτών Ιπποτών.
    • Κούριον: αρχαίο ελληνορωμαϊκό θέατρο, λουτρά, στάδιο, αγορά
  • Κάναμε επτά (7) επισκέψεις και δραστηριότητες στην Αθήνα
    • Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016
      Εικαστική έκθεση: «Γιάννης Μόραλης, Χρήστος Καπράλος: Μια φιλία ζωής και τέχνης» στο Κέντρο Πολιτισμού «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (Φάληρο)
    • Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016
      Χορευτική Παράσταση: «Η Βασίλισσα του Χιονιού» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν από το Μπαλέτο της Εθνικής Όπερας του Κιέβου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αμπελόκηποι)
    • Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017
      Κοπή βασιλόπιττας του 2017 για το πολιτιστικό πρόγραμμα στο 12ο Γυμνάσιο Περιστερίου
    • Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017
      Έκθεση: «Μουσείο Ερμιτάζ: Πύλη στην Ιστορία» στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (Ευαγγελισμός)
    • Σάββατο 9 Μαρτίου 2017
      Θεατρική παράσταση «Αστροφεγγιά» του Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου στο θέατρο «Χώρα» (Κυψέλη)
    • Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017
      Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σκυωνίων. Πρόγραμμα «Εξερεύνηση των θησαυρών του Δάσους της Βελίνας» στο χωρίο Κλημέντι της Ορεινής Κορινθίας
    • Κυριακή 2 Απριλίου 2017
      Γεύμα με Ιταλική κουζίνα στο ρεστοράν ?La Pasteria? στο Μπουρνάζι
  • Πραγματοποιήσαμε πενθήμερο ταξίδι στην Κύπρο από 26 Απριλίου 2017 έως 30 Απριλίου 2017
    Επισκεφτήκαμε: Τη Λευκωσία: Ενετικά τείχη, Καθεδρικός Ναός Αγίου Ιωάννη, Αρχιεπισκοπικό Μέγαρο, Παρατηρητήριο οδού Λήδρας, Πράσινη Γραμμή, Κυπριακό Μουσείο, Λαϊκή Γειτονιά.
    Τον Τύμβο της Μακεδονίτισσας: ηρώο και στρατιωτικό κοιμητήριο. Τις Κεντρικές Φυλακές Λευκωσίας: Φυλακισμένα Μνήματα. Τη Λεμεσό: Κάστρο, Μεσαιωνικό Μουσείο, Τζαμί Καμπίρ, Παλιά Πόλη, Ψαράδικο Λιμάνι. Την Αγία Νάπα: κεντρική πλατεία, μεσαιωνική Μονή Αγίας Νάπας, Κάστρο, Λιμανάκι. Τη Δερύνεια: Πολιτιστικό Κέντρο κατεχόμενης Αμμοχώστου, Λαογραφικό Μουσείο, Εκκλησία Αγ. Γεωργίου, θέα προς την πόλη φάντασμα της Αμμοχώστου. Τα χωριά της Οροσειράς Τροόδους: Πλάτρες, Κακοπετριά, Πεδουλάς, Μουτουλάς, Καλοπαναγιώτης, Όμοδος. Την Ιερά Μονή της Παναγιάς του Κύκκου. Τον Τάφο του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου, στο Θρονί της Παναγιάς. Το Κολόσσι: μεσαιωνικό κάστρο των Ιωαννιτών Ιπποτών. Το Κούριο: αρχαίο ελληνορωμαϊκό θέατρο. Την Πάφο: Αρχαιολογικό Πάρκο, Οικία του Διονύσου, Στήλη του Αποστόλου Παύλου, Μεσαιωνικό Φρούριο, γραφικό Λιμάνι. Την Λάρνακα: Εκκλησιά και Τάφος του Αγίου Λαζάρου, Εκκλησιαστικό Μουσείο, Δημοτικό Πολιτιστικό Κέντρο, φρούριο, Επαρχιακό Μεσαιωνικό Μουσείο. Φοινικούδες.
  • Συμμετείχαμε, την Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 στην Έκθεση ? Γιορτή (Παρουσίαση) των Πολιτιστικών Προγραμμάτων της Δ/νσης Δ.Ε. Γ΄ Αθήνας, στο 13ο Γυμνάσιο Περιστερίου.
  • Διοργανώσαμε Έκθεση Ζωγραφικής και Φωτογραφίας από 1 έως 31 Μαΐου 2017 στο Σχολείο μας με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών εμπνευσμένες από έργα Κυπρίων ζωγράφων.
  • Παρουσιάσαμε βίντεο με όλες τις δραστηριότητες και τις επισκέψεις της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος στη Σχολική Κοινότητα.