”Πρέπει να μας αγχώνει το άγχος;” Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα και η ανταπόκριση των μαθητών μας

Την Τρίτη 5 / 12  μαθητές και οι μαθήτριες της β΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Πρέπει να μας αγχώνει το άγχος;” που διενεργείται  στο ίδρυμα Α. Λασκαρίδου με  την καθοδήγηση της κυρίας Γιώτας Ανδριανού, Ψυχολόγου– Συστημικής Συμβουλευτικής και Ψυχοθεραπείας.  Σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν να κατανοήσουν οι έφηβοι το άγχος ως βασική βιολογική λειτουργία, να ενημερωθούν για την επίδρασή του στη σωματική, πνευματική και ψυχολογική τους ισορροπία, να εντοπίσουν τους αγχογόνους παράγοντες της δικής τους ζωής  και κυρίως  να γνωρίσουν αποτελεσματικές πρακτικές  διαχείρισής του.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες  ενθαρρύνθηκαν να αποτυπώσουν το προσωπικό τους βίωμα του άγχους με τη γλώσσα της ζωγραφικής. Τα παιδιά  είχαν τη δυνατότητα να εξωτερικεύσουν  συναισθήματα, κάνοντας ορατούς τους φόβους τους,  και να αντιληφθούν το άγχος ως κοινή εμπειρία της ηλικίας τους.  Τα έργα των παιδιών, ατομικά ή ομαδοσυνεργατικά, εντυπωσιάζουν με την καλλιτεχνική τους δύναμη, αλλά κυρίως αξίζουν την προσοχή κηδεμόνων και εκπαιδευτικών, καθώς μας προμηθεύουν με  πολύτιμο υλικό, για να  σταθμίσουμε τις υπέρμετρες μερικές φορές απαιτήσεις μας και να δημιουργήσουμε το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.