Παρίσι, 2008 – 2009

«Μελετώντας την κοινωνία της Γαλλίας το 19ο αι. και τις καλλιτεχνικές της ανησυχίες – Ιμπρεσιονισμός»

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ουλή Βασιλική, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας

Συμμετοχή: Μαυροπούλη Λυδία, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Πουλιάσης Αντώνιος, καθηγητής Φυσικής

Τη σχολική χρονιά 2008 – 2009, δύο ομάδες πολλών μαθητών του Γυμνασίου μας, εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος

• Ασχοληθήκαμε με τα εξής θέματα:
    1. Σχέσεις Ελλάδας – Γαλλίας
    2. «Ελλάς – Γαλλία – Συμμαχία»! Σύμμαχοι για πάντα!
    3. Η Γαλλία το 19ο αι.
  • Γνωρίσαμε τον πολιτισμό και τις τέχνες κατά το 19ο αι. στη Γαλλία.

• Μελετήσαμε διεξοδικά τους εξής τομείς:
    1. ΚοινωνίαΠολιτισμός
      • Η «Μοντέρνα ζωή»
      • Η Γοητεία της Μπελ Επόκ
    2. Θέατρο
      • Κωμωδία της ίντριγκας: Εζέν Λαμπίς
      • Κωμωδία Ηθών: Αλέξανδρος Δουμάς (υιός)
      • Κομεντί Φρανσέζ: Σάρα Μπερνάρ
    3. Αρχιτεκτονική
      • Βαρόνος Δεμάν: Περιφερειάρχης του Σηκουάνα και πολιτικός μηχανικός. Σχεδίασε το καινούργιο πρόσωπο του Παρισιού.
    4. Μουσική
      • Φρεντερίκ Σοπέν
      • Εκτόρ Μπερλιόζ
      • Κλωντ Ντεμπυσσύ
      • Γκαμπριέλ Φωρέ
    5. Ζωγραφική
      • Ρομαντική Τέχνη: Ζερικό, Ντελακρουά, Κορό, Ενγκρ
      • Ρεαλιστική Τέχνη: Μπαρί, Κουρμπέ
      • Συμβολιστική Τέχνη: Μορό, Ραντόν
      • Ιμπρεσιονισμός: Σεζάν, Βαν Γκονγκ, Σιελέ, Γκωγκέν, Ντεγκά, Μονέ, Μανέ, Πισσαρό, Ρενουάρ, Μπαζίλ
      • Μετά – Ιμπρεσιονισμός: Τουλούζ – Λωτρέκ
    6. Γλυπτική
      • Ωγκύετ Ροντέν
      • Καμίλ Κλωντέλ
    7. Λογοτεχνία – Ποίηση
      • Συγγραφείς – Ποιητές: Γεωργία Σάνδη, Σατωμπριάν
      • Εκπρόσωποι του Ρομαντισμού: Λαμαρτίνος, Αλφρέ ντε Μυσσέ
      • Εκπρόσωποι του Ρεαλισμού: Βίκτορ Ουγκό, Ονορέ ντε Μπαλζάκ, Εμίλ Ζολά, Σταντάλ, Γκυστάβ Φλωμπέρ, Γκυ ντε Μωπασσάν
      • Εκπρόσωποι του Συμβολισμού: Σαρλ Μπωντλαίρ, Πωλ Βαλερύ, Πωλ Βερλαίν, Αρτύρ Ρεμπώ, Στεφάν Μαλαρμέ.
    8. Ιστορία
      • Ναπολέων Βοναπάρτης, Λουδοβίκος ΙΗ, Κάρολος Ι, Δεύτερη Δημοκρατία, Τρίτη Δημοκρατία
    9. Πολιτική
      • Υπόθεση Ντρέιφους
      • «Κατηγορώ»: Γράμμα στον Πρόεδρο της Γαλλικής Δημοκρατίας από τον Εμίλ Ζολά
      • Ναπολεόντειος Κώδικας
  • Ερευνήσαμε με λεπτομέρειες πολλά αξιοθέατα, μνημεία, μουσεία και κτίρια του Παρισιού
  • Κάναμε 6 (έξι) επισκέψεις και δραστηριότητες στην Αθήνα εκτός ωραρίου διδασκαλίας
    1. Έκθεση Ζωγραφικής «Οι εποχές των μοντέρνων. Από τον Μονέ στον Υβ Κλάιν» στο ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών Β. Θεοχαράκη
    2. Έκθεση «Κέντρο Χαρακτικής Αθηνών PANDOLFINI – SIATERLI. Η ιστορία ενός εργαστηρίου (30 χρόνια)» στην Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων.
    3. Παρακολούθηση της Γαλλικής Ταινίας «Ανάμεσα στους Τοίχους» του σκηνοθέτη Λοράν Καντέ, στον κινηματογράφο «Άστυ». Έχει θέμα την εκπαίδευση και βραβεύτηκε με τον Χρυσό Φοίνικα στο Φεστιβάλ των Καννών 2008.
    4. Έκθεση: «Έλληνες Ζωγράφοι. Από τη Συλλογή της Εθνικής Τράπεζας» στην Εθνική Πινακοθήκη.
    5. Έκθεση Ζωγραφικής: «Νεότερη και Σύγχρονη Ελληνική Τέχνη» στη Συλλογή του Ιδρύματος Πρόδρομου Εμφιετζόγλου, στα Ανάβρυτα.
    6. Έκθεση του Κύκλου Βίντεο ?Women Without Men? (Γυναίκες Χωρίς Άντρες) της διάσημης Ιρανής εικαστικού και βίντεο-άρτιστ Σιρίν Νεσάτ (Shirin Neshat) στο Εθνικό Μουσείο Σύγρχρονης Τέχνης.
  • Πραγματοποιήσαμε πενθήμερο ταξίδι στο Παρίσι από Παρασκευή 27 Μαρτίου 2009 έως Τρίτη 31 Μαρτίου 2009.
    1. Επισκεφτήκαμε: Βασιλική Εκκλησία της Σακρέ – Κερ στη συνοικία των καλλιτεχνών Μονμάρτη. Πλας Ντυ Τερτ. Μουσείο Ορσαί, έργα των Ιμπρεσσιονιστών. Πύργος του Άιφελ. Λεωφόρος Σαν-ζ-Ελυζέ. Αψίδα του Θριάμβου. Φημισμένο Κοιμητήριο Περ – Λασαίζ. Μουσείο του Λούβρου. Πλας ντε λα Κονκόρντ. Πάνθεον. Μέγαρο των Απομάχων. Κήπος του Κεραμεικού. Κοινοβούλιο. Γκραν Παλαί. Πτι Παλαί. Πλας ντε Βοζ. Συνοικία Μαραί. Πολιτιστικό Κέντρο Πομπιντού (Μπωμπούρ). Δημαρχείο. Παναγιά των Παρισίων. Καρτιέ Λατέν. Όπερα (Παλαί Γκαρνιέ). Βασιλική Εκκλησία Μαντλέν. Γκαλερί Λαφαγιέτ. Κρουαζιέρα με μπατώ-μους στο Σηκουάνα. Ντίσνεϋλαντ (Χώρα των Συνόρων, Χώρα της Περιπέτειας, Χώρα της Φαντασίας, Χώρα των Ανακαλύψεων). Εκκλησία Σαίντ Τρινιτέ.
  • Διοργανώσαμε Έκθεση Ζωγραφικής και Φωτογραφίας από 1 έως 31 Μαΐου 2009 στο σχολείο μας με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών εμπνευσμένες από έργα Γάλλων Ζωγράφων.
  • Παρουσιάσαμε βίντεο με όλες τις δραστηριότητες και τις επισκέψεις της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος στη Σχολική Κοινότητα.