Μάλτα, 2013 – 2014

Πολιτιστικό πρόγραμμα

«Ακολουθώντας τα Ίχνη των Ιπποτών στην Ελλάδα και τη Μάλτα»

Υπεύθυνη καθηγήτρια:Ουλή Βασιλική, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας.

Συμμετοχή: Ρούτουλα Ευγενία, Χημικός,  Διευθύντρια

Μαυροπούλη Λυδία – Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας.

Τεχνική υποστήριξη: Δουληγέρης Παναγιώτης,  Καθηγητής Μαθηματικών.

• Τη σχολική χρονιά 2013-2014 δύο ομάδες 60 μαθητών του γυμνασίου μας,εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος:
  • Μελετήσαμε σε βάθος τα εξής θέματα:1) Ιστορία: Η ιστορία των Ιπποτών στη Ρόδο. Ιππότες και Σταυροφόροι στη Μάλτα. 2) Ζωγραφική: ο Καραβάτζιο στη Μάλτα. Ο Ματτία Πρέτι. Οι σύγχρονοι Μαλτέζοι ζωγράφοι΄3) Ελληνας στη Μάλτα: Ιωάννης Παπάφης: Ο εθνικός ευεργέτης που έζησε στη Μάλτα. 4) Κινηματογράφος: κινηματογραφικά στούντιο και ταινίες που γυρίστηκαν στη Μάλτα. 5) Πάρκο Αναψυχής: το Χωριό του Ποπάυ. 6) Αρχιτεκτονική: οι ποικίλοι ρυθμοί του νησιού. 7) Βιβλίο: Το Γεράκι της Μάλτας.
  • Αναλύσαμε με λεπτομέρειες τα αξιοθέατα της Μάλτας και του Γκόζο.
  • Κάναμε 8 εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Αθήνα: Εκθεση «Ισλαμικά Αντικείμενα» στο Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης, στονΚεραμεικό. Εκθεση «Ελληνική Παραστατική Τέχνη» στην πινακοθήκη Κουβουτσάκη,στην Κηφισιά. Εκθεση «Προσφορά-Σύγχρονοι Ελληνες Δημιουργοί» στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο,στην οδό Πατησίων. Χριστουγεννιάτικη γιορτή και κινηματογραφική ταινία «Χόμπιτ-Η Ερημιά του Νοσφιστή» στον Πολυχώρο The Mall, στη Νερατζιώτισσα. Παρακολούθηση ταξιδιωτικού ντοκυμαντέρ για τη Μάλτα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Θεατρική παράσταση «Ο Φιλάργυρος» του Μολιέρου στο Εθνικό Θέατρο,στην Αγίου Κωνσταντίνου. Εκθεση ζωγραφικής «Παιχνίδι χωρίς Σύνορα» στο Κέντρο Τεχνών  Πάρκου Ελευθερίας. Δείπνο με ισπανική κουζίνα στο Ισπανικό Ρεστοράν JAMON PINTXOS,στο Γκάζι.
  • Πραγματοποιήσαμε τετραήμερο ταξίδι στη Μάλτα (28 έως 31-3-2014) όπου επισκεφθήκαμε την Βαλέτα (καθεδρικός ναός Αγίου Ιωάννου, Παλάτι του Μεγάλου Μάγιστρου,Ξενώνες των Οκτώ Εθνοτήτων,Κήποι Μπαράκκα),τη Μόστα (Ναός της Κοιμήσεως Θεοτόκου), τη Μεδίνα (Μουσείο και Καθεδρικός Ναός του Αγίου Παύλου, Παλάτσο Βιλένα), τη Ραμπάτ (Ρωμαϊκά Ερείπια,Κατακόμβες Αγίου Παύλου και Αγίας Αγκάθας),το Εθνικό Πάρκο Τα Αλί,τις Τρεις Πόλεις,το νησί Γκότσο (Βικτόρια,Ακρόπολη,Καθεδρικός Ναός,Μουσείο,Σπηλιά της Καλυψώς, Μεγαλιθικοί Ναοί Γκαντίγια) και πολλά άλλα αξιοθέατα.
  • Διοργανώσαμε έκθεση από 1 έως 31 Μα?ου 2014 με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών,εμπνευσμένες από το πρόγραμμα.
  • Παρουσιάσαμε το πρόγραμμα σε Power Point στις 7-5-2014 σε εκδήλωση του Γυμνασιου μας,παρουσία μαθητών,καθηγητών,εκπροσώπων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και σχολικού συμβούλου.