Βουδαπέστη, 2014 – 2015

Συμμετοχή: Ρούτουλα Ευγενία, Χημικός, Διευθύντρια
Μαυροπούλη Λυδία, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας
Δουληγέρης Παναγιώτης, καθηγητής Μαθηματικών

Τη σχολική χρονιά 2014 ? 2015, δύο ομάδες πολλών μαθητών του Γυμνασίου μας, εκπονήσαμε το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος:

• Ασχοληθήκαμε με τα εξής θέματα:
  1. Σχέσεις Ελλάδας ? Ουγγαρίας.
  2. Εγκατάσταση Ελλήνων πολιτικών προσφύγων του εμφυλίου στην Ουγγαρία.
  3. Ίδρυση του Ελληνικού Χωριού «Μπελογιάννης» ανατολικά της Βουδαπέστης, στο νομό Φέχερ.
  • Αναλύσαμε σε βάθος: τη ζωή και το έργο του αγωνιστή Νίκου Μπελογιάννη (1915 ? 1952).
  • Γνωρίσαμε τον πολιτισμό και τις τέχνες της Ουγγαρίας
  • Μελετήσαμε διεξοδικά τους εξής τομείς:
  1. Ζωγραφική (Βαζαρέλυ, Μουνκάσυ)
  2. Αρχιτεκτονική (Ρούμπικ, Ύμπλ)
  3. Λογοτεχνία (Κέρτες, Μολνάρ)
  4. Ποίηση (Πετέφι, Βοροσμάρτυ)
  5. Μουσική (Λιστ, Μπάρτοκ)
  6. Ηθοποιία (Λούκας, Λουγκόζι)
  7. Φωτογραφία (Κάπα, Κερτέζ)
  8. Ποδόσφαιρο (Πούσκας)
  • Ερευνήσαμε με λεπτομέρειες πολλά αξιοθέατα, μνημεία, μουσεία και κτίρια της Βουδαπέστης.
  • Κάναμε 10 επισκέψεις και δραστηριότητες στην Αθήνα, εκτός ωραρίου διδασκαλίας:
  1. Γύρος του ιστορικού κέντρου της Αθήνας με το ATHENS HAPPY TRAIN.
  2. Εικαστική έκθεση «Ιστορία ? Ειρωνεία» στο Μουσείο Βορρέ (Παιανία).
  3. Έκθεση «Εργαστήριο ιστορίας για έργα τέχνης στην Κατοχή, την Αντίσταση, τον Εμφύλιο» στο Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων (Πάρκο Ελευθερίας).
  4. Κινηματογραφική ταινία φαντασίας «Αγώνες Πείνας, Η Επανάσταση» και χριστουγεννιάτικη γιορτή του πολιτιστικού προγράμματος στον Πολυχώρο ?The Athens Mall? (Νερατζιώτισσα) .
  5. Θεατρική παράσταση «Το ημερολόγιο της Άννας Φρακ» των Γκούντριχ και Χάκετ στο Θέατρο «Χυτήριο» (Γκάζι).
  6. Εικαστική έκθεση «Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος πριν από τον Ελ Γρέκο» στο Βυζαντινό Μουσείο (Ευαγγελισμός).
  7. Θεατρική παράσταση «Μυστικοί Αρραβώνες» του Γρηγορίου Ξενόπουλου στο Εθνικό Θέατρο ? Rex (Πανεπιστημίου).
  8. Δείπνο με τσέχικη κουζίνα στο Τσέχικο ρεστοράν «Βοημία» (Αμπελόκηποι).
  9. Ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ για τη Βουδαπέστη στο σχολείο μας.
  10. Έκθεση για την Εθνική Αντίσταση του Μουσείου Εθνικής Αντίστασης (Περιστέρι).
  • Πραγματοποιήσαμε πενταήμερο ταξίδι στη Βουδαπέστη από 19 έως 23 Μαρτίου 2015. Κάναμε κρουαζιέρα στο Δούναβη και επισκεφτήκαμε το Βασιλικό Παλάτι, την Εθνική Πινακοθήκη Ουγγαρίας, το Πάρκο των Αγαλμάτων, τον Καθεδρικό Ναό Ματύας και το Μουσείο του, το Κοινοβούλιο, ανάμεσα σε άλλα μουσεία, μνημεία και αξιοθέατα της Βουδαπέστης. Ακόμη επισκεφτήκαμε τις πόλεις της Καμπής του Δούναβη: Έστεργκομ, Βίσεγκραντ και Σέντεντρε ή Άγιος Ανδρέας καθώς επίσης και το ελληνικό χωριό «Μπελογιάννης»
  • Διοργανώσαμε έκθεση από 1 έως 31 ? 5 ? 2015 στο σχολείο μας με καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών, εμπνευσμένες από έργα Ούγγρων ζωγράφων.
  • Συμμετείχαμε στο φεστιβάλ πολιτιστικών προγραμμάτων στο 1ο ΓΕΛ Περιστερίου στις 12 ? 5 ? 2015
  • Παρουσιάσαμε το πρόγραμμα σε PowerPoint σε εκδήλωση στη σχολική κοινότητα.