Οι μαθητές μας «συνομιλούν» με τον Αρχιμήδη στο Πάρκο των Επιστημών.

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας  με πρωτοβουλία της Βιολόγου, κυρίας Ειρήνης Παντερή, επισκέφτηκαν το  εντυπωσιακό «πάρκο της  Επιστήμης»,  στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού. Πρόκειται για ένα μοναδικό Πάρκο με διαδραστικά  εκθέματα εμπνευσμένα από τις εφευρέσεις του Αρχιμήδη, τις μηχανές της αρχαιότητας και τους νόμους της Φυσικής. Ιδιαίτερα η έκθεση «Planet Physics»,  χάρη στον ευρηματικό σχεδιασμό της, εισάγει τους μαθητές  στις έννοιες της Φυσικής και προκαλεί την ενεργό συμμετοχή τους. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με άμεσο και βιωματικό τρόπο: να λύσουν τον γρίφο του Οστεομαχίου, να πειραματιστούν με σιδηρομαγνητικό υγρό, να μελετήσουν την επίδραση της φυγόκεντρου δύναμης, να δημιουργήσουν μία γιγάντια δίνη νερού, να μάθουν τα πάντα για την ανάκλαση και σύνθεση του φωτός, το ντεσιμπελόμετρο, τη γιγάντια μπάλα Plasma, να εξερευνήσουν εντυπωσιακά ολογράμματα  και να διαπιστώσουν, τελικά, ότι η Επιστήμη είναι χαρά.