2η Διεθνική συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο

Tο Νοέμβριο, 6-11/11/2022, πραγματοποιήθηκε η 2η Διεθνική συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας στα πλαίσια του Erasmus+ με τίτλο “Shifting boundaries”.

Συμμετείχαν εννέα μαθητές του σχολείου μας και δύο καθηγητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν με μαθητές και καθηγητές από την Ιταλία, την Τουρκία και την Γερμανία.

Το θέμα της συγκεκριμένης κινητικότητας αφορούσε τον εντοπισμό και την υπέρβαση των ορίων σε κοινωνικό επίπεδο. Συγκεκριμένα, έθιγε τα θέματα της αναπηρίας, του μπουλινγκ, των στερεοτύπων και της υποδοχής μεταναστών και προσφύγων. Περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν στην αναφορά και το βίντεο που θα βρείτε αναρτημένα στη σελίδα αυτή.
Η παρουσίαση της κινητικότητας έγινε την Παρασκευή, 23-12-2022, στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας.